888vip集团网址「官网主页」欢迎您

xml:space="preserve">
xml:space="preserve">
November 23, 2020 72°F

2020 Election Results

Results last updated at ...

U.S. House of Representatives

back to top

U.S. House District 18
Candidate
votes
Brian Mast (GOP)
Incumbent
253,286
56.3%
Pam Keith (Dem)
186,674
41.5%
K.W. Miller (NPA)
9,760
2.2%
100% of vote
U.S. House District 20
Candidate
votes
Alcee Hastings (Dem)
Incumbent
253,661
78.7%
Greg Musselwhite (GOP)
68,748
21.3%
100% of vote
U.S. House District 21
Candidate
votes
Lois Frankel (Dem)
Incumbent
237,925
59%
Laura Loomer (GOP)
157,612
39.1%
Charleston Malkemus (NPA)
7,544
1.9%
100% of vote
U.S. House District 22
Candidate
votes
Ted Deutch (Dem)
Incumbent
235,764
58.6%
James Pruden (GOP)
166,553
41.4%
100% of vote
U.S. House District 23
Candidate
votes
Debbie Wasserman Schultz (Dem)
Incumbent
221,239
58.2%
Carla Spalding (GOP)
158,874
41.8%
100% of vote
U.S. House District 24
Candidate
votes
Frederica Wilson (Dem)
Incumbent
218,825
75.6%
Lavern Spicer (GOP)
59,084
20.4%
Christine Olivo (NPA)
11,703
4%
100% of vote
U.S. House District 26
Candidate
votes
Carlos Gimenez (GOP)
177,223
51.7%
Debbie Mucarsel-Powell (Dem)
Incumbent
165,407
48.3%
100% of vote
U.S. House District 27
Candidate
votes
Maria Elvira Salazar (GOP)
176,141
51.4%
Donna Shalala (Dem)
Incumbent
166,758
48.6%
100% of vote
Advertisement

State Races

back to top

CONSTITUTIONAL AMENDMENTS

Amendment 1 - Require Citizenship To Vote
Candidate
votes
Yes (Yes)
8,291,118
79.3%
No (No)
2,164,786
20.7%
100% of vote
Amendment 2 - Raise Minimum Wage
Candidate
votes
Yes (Yes)
6,377,444
60.8%
No (No)
4,111,094
39.2%
100% of vote
Amendment 3 - Top-Two Open Primaries
Candidate
votes
Yes (Yes)
5,840,881
57%
No (No)
4,403,757
43%
100% of vote
Amendment 4 - Require Amendments to Pass Twice
Candidate
votes
No (No)
5,347,025
52.5%
Yes (Yes)
4,842,690
47.5%
100% of vote
Amendment 5 - Extend Save Our Homes
Candidate
votes
Yes (Yes)
7,468,660
74.5%
No (No)
2,557,657
25.5%
100% of vote
Amendment 6 - Extend Vet Prop Tax Discount
Candidate
votes
Yes (Yes)
9,286,643
89.7%
No (No)
1,063,348
10.3%
100% of vote

FLORIDA SENATE

State Senate District 29
Candidate
votes
Tina Polsky (Dem)
155,444
55.7%
Brian Norton (GOP)
123,854
44.3%
100% of vote
State Senate District 31
Candidate
votes
Lori Berman (Dem)
Incumbent
155,183
62.2%
Tami Donnally (GOP)
94,433
37.8%
100% of vote
State Senate District 35
Candidate
Shevrin Jones (Dem)
Running Unopposed
Precinct data not yet available
State Senate District 37
Candidate
votes
Ileana Garcia (GOP)
104,533
48.5%
Jose Rodriguez (Dem)
Incumbent
104,512
48.5%
Alex Rodriguez (NPA)
6,366
3%
100% of vote
State Senate District 39
Candidate
votes
Ana Maria Rodriguez (GOP)
123,499
55.6%
Javier Fernandez (Dem)
95,075
42.8%
Celso Alfonso (NPA)
3,633
1.6%
100% of vote

FLORIDA HOUSE

State House District 81
Candidate
votes
Kelly Skidmore (Dem)
51,827
59.1%
Saulis Banionis (GOP)
35,918
40.9%
100% of vote
State House District 82
Candidate
votes
John Snyder (GOP)
64,762
64.9%
Elisa Ackerly (Dem)
35,002
35.1%
100% of vote
State House District 85
Candidate
votes
Rick Roth (GOP)
Incumbent
60,814
56.6%
Jim Carroll (Dem)
46,653
43.4%
100% of vote
State House District 86
Candidate
votes
Matt Willhite (Dem)
Incumbent
49,399
56.7%
Susan Kufdakis Rivera (GOP)
37,670
43.3%
100% of vote
State House District 87
Candidate
votes
David Silvers (Dem)
Incumbent
30,194
62.5%
Herb Sennett (GOP)
18,132
37.5%
100% of vote
State House District 88
Candidate
votes
Omari Hardy (Dem)
52,779
73.8%
Danielle Madsen (GOP)
16,253
22.7%
Rubin Anderson (NPA)
2,464
3.4%
100% of vote
State House District 89
Candidate
votes
Mike Caruso (GOP)
Incumbent
55,999
55.6%
Jim Bonfiglio (Dem)
44,700
44.4%
100% of vote
State House District 90
Candidate
votes
Joseph Casello (Dem)
Incumbent
52,027
59.6%
Lydia Maldonado (GOP)
35,315
40.4%
100% of vote
State House District 91
Candidate
votes
Emily Slosberg (Dem)
Incumbent
67,418
63.6%
Sayd Hussain (GOP)
38,510
36.4%
100% of vote
State House District 92
Candidate
votes
Patricia Hawkins-Williams (Dem)
Incumbent
49,439
81.2%
Nancy St. Clair (NPA)
11,474
18.8%
100% of vote
State House District 93
Candidate
votes
Chip LaMarca (GOP)
Incumbent
54,522
55.3%
Linda Gonzalez (Dem)
44,139
44.7%
100% of vote
State House District 96
Candidate
Christine Hunschofsky (Dem)
Running Unopposed
Precinct data not yet available
State House District 101
Candidate
votes
Marie Woodson (Dem)
51,160
74.1%
Vincent Parlatore (GOP)
17,912
25.9%
100% of vote
State House District 103
Candidate
votes
Thomas Fabricio (GOP)
41,711
54.2%
Cindy Polo (Dem)
Incumbent
35,273
45.8%
100% of vote
State House District 104
Candidate
votes
Robin Bartleman (Dem)
50,781
57.9%
George Navarini (GOP)
36,878
42.1%
100% of vote
State House District 105
Candidate
votes
David Borrero (GOP)
38,411
53.7%
Maureen Porras (Dem)
33,145
46.3%
100% of vote
State House District 110
Candidate
votes
Alex Rizo (GOP)
34,010
59.8%
Annette Collazo (Dem)
22,884
40.2%
100% of vote
State House District 111
Candidate
votes
Bryan Avila (GOP)
Incumbent
32,430
64.9%
Ross Hancock (Dem)
17,555
35.1%
100% of vote
State House District 112
Candidate
votes
Nicholas Duran (Dem)
Incumbent
40,039
53%
Bruno Barreiro (GOP)
35,482
47%
100% of vote
State House District 114
Candidate
votes
Demi Cabrera (GOP)
43,420
54.4%
Jean-Pierre Bado (Dem)
36,412
45.6%
100% of vote
State House District 115
Candidate
votes
Vance Aloupis (GOP)
Incumbent
47,529
57.3%
Franccesca Cesti-Browne (Dem)
35,400
42.7%
100% of vote
State House District 116
Candidate
votes
Daniel Perez (GOP)
Incumbent
48,746
62.9%
Bob Lynch (Dem)
28,812
37.1%
100% of vote
State House District 118
Candidate
votes
Anthony Rodriguez (GOP)
Incumbent
47,001
60.1%
Ricky Junquera (Dem)
31,248
39.9%
100% of vote
State House District 119
Candidate
votes
Juan Fernandez-Barquin (GOP)
Incumbent
50,794
65.3%
Imtiaz Mohammad (Dem)
26,969
34.7%
100% of vote
State House District 120
Candidate
votes
James Mooney (GOP)
45,665
55%
Clint Barras (Dem)
37,386
45%
100% of vote

FLORIDA SUPREME COURT

Florida Supreme Court - Retain Carlos Muniz
Candidate
votes
Yes (Yes)
6,285,741
65.8%
No (No)
3,274,027
34.2%
100% of vote

COURT OF APPEALS

Retain Judge Alan O. Forst - 4th District Court Of Appeal
Candidate
votes
Yes
1,147,876
64.1%
No
641,562
35.9%
Precinct data not yet available
Retain Judge Mark W. Klingensmith - 4th District Court Of Appeal
Candidate
votes
Yes
1,121,291
63%
No
657,937
37%
Precinct data not yet available
Retain Judge Martha C. Warner - 4th District Court Of Appeal
Candidate
votes
Yes
1,372,006
77%
No
408,774
23%
Precinct data not yet available
Advertisement

Broward County

back to top

COUNTY RACES

State Attorney
Candidate
votes
Harold Fernandez Pryor (DEM)
582,880
63.5%
Gregg Rossman (REP)
334,684
36.5%
100% of vote
Public Defender
Candidate
votes
Gordon Weekes (DEM)
696,373
96%
WRITE-IN
28,753
4%
100% of vote
Broward County Sheriff
Candidate
votes
Gregory Tony (DEM)
577,695
63.3%
H. Wayne Clark (REP)
292,798
32.1%
Charles "Chuck" Whatley (NPA)
37,499
4.1%
WRITE-IN
4,183
0.46%
100% of vote
Supervisor Of Elections
Candidate
votes
Joe Scott (DEM)
594,841
64.8%
Catherine McBreen (REP)
320,404
34.9%
WRITE-IN
2,408
0.26%
100% of vote
County Commissioner - District 7
Candidate
votes
Timothy "Tim" Ryan (DEM)
74,523
94%
WRITE-IN
4,756
6%
100% of vote
County Commissioner - District 9
Candidate
votes
Dale V.C. Holness (DEM)
81,284
98%
WRITE-IN
1,636
2%
100% of vote
Circuit Judge, Broward County, Group 16
Candidate
votes
George Odom Jr
393,664
50.1%
Dennis Bailey
392,547
49.9%
100% of vote
School Board At Large - Seat 9
Candidate
votes
Debra Hixon
550,522
67.3%
Jeff Holness
267,766
32.7%
100% of vote
Broward Soil And Water Conservation District - Seat 5
Candidate
votes
Fred Segal
492,994
62.8%
Beau Simon
291,445
37.2%
100% of vote
Broward County Ballot Question
Candidate
votes
Yes
562,177
67.1%
No
275,046
32.9%
100% of vote
Broward County Charter Question
Candidate
votes
Yes
540,829
64.4%
No
298,922
35.6%
100% of vote

Broward municipal races

back to top

Coconut Creek: Referendum 1
Candidate
votes
Yes
20,474
85.9%
No
3,373
14.1%
100% of vote
Coconut Creek: Referendum 2
Candidate
votes
Yes
22,170
89.2%
No
2,671
10.8%
100% of vote
Coconut Creek: Referendum 3
Candidate
votes
Yes
17,032
71.9%
No
6,642
28.1%
100% of vote
Coconut Creek: Referendum 4
Candidate
votes
Yes
19,419
81.5%
No
4,398
18.5%
100% of vote
Coconut Creek: Referendum 5
Candidate
votes
Yes
18,188
77.4%
No
5,310
22.6%
100% of vote
Coconut Creek: Referendum 6
Candidate
votes
Yes
17,850
75.2%
No
5,895
24.8%
100% of vote
Coconut Creek: Referendum 7
Candidate
votes
Yes
20,503
85.1%
No
3,594
14.9%
100% of vote
Coconut Creek: Referendum 8
Candidate
votes
Yes
18,814
77.4%
No
5,509
22.6%
100% of vote
Coconut Creek: Referendum 9
Candidate
votes
Yes
13,699
57.4%
No
10,152
42.6%
100% of vote
Coconut Creek: Referendum 10
Candidate
votes
Yes
15,478
66.7%
No
7,723
33.3%
100% of vote
Coconut Creek: Referendum 11
Candidate
votes
No
13,845
56.8%
Yes
10,536
43.2%
100% of vote
Coconut Creek: Referendum 12
Candidate
votes
Yes
14,470
61.1%
No
9,219
38.9%
100% of vote
Coconut Creek: Referendum 13
Candidate
votes
Yes
19,847
85.1%
No
3,481
14.9%
100% of vote
Coconut Creek: Referendum 14
Candidate
votes
Yes
19,478
83.9%
No
3,725
16.1%
100% of vote
Coconut Creek: Referendum 15
Candidate
votes
Yes
16,288
70.7%
No
6,735
29.3%
100% of vote
Coconut Creek: Referendum 16
Candidate
votes
Yes
17,732
77.1%
No
5,279
22.9%
100% of vote
Coconut Creek: Referendum 17
Candidate
votes
No
11,694
50.5%
Yes
11,446
49.5%
100% of vote
Coconut Creek: Referendum 18
Candidate
votes
Yes
14,132
60.9%
No
9,074
39.1%
100% of vote
Cooper City: Mayor
Candidate
votes
Greg Ross
11,912
65.8%
Mike Bufalo
6,198
34.2%
100% of vote
Cooper City: Commission District 4
Candidate
votes
Ryan Shrouder
5,652
32.4%
Jennifer Goldfarb
4,146
23.7%
Joshua Giancarlo
3,276
18.8%
Amy Rosen
2,222
12.7%
Marty Sherwood
2,169
12.4%
Josh Giancarlo
0
0%
100% of vote
Coral Springs: Commissioner Seat 3
Candidate
votes
Nancy Metayer
19,149
31%
Randal Cutter
18,137
29.3%
José "Joe" Morera
8,442
13.7%
Noor Fawzy
6,777
11%
Andy Kasten
4,704
7.6%
Joshua Giancarlo
2,645
4.3%
Abel Pena
1,988
3.2%
Jose "Joe" Morera
0
0%
100% of vote
Coral Springs: Commissioner Seat 5
Candidate
votes
Joy Carter
35,741
64%
Cathy Remy
20,067
36%
100% of vote
Dania Beach: City Commission(Three seats go to the top vote-getters)
Candidate
votes
Tamara James
6,019
28.2%
Marco Salvino Sr
3,550
16.6%
Joyce Davis
3,328
15.6%
Bill Harris
3,242
15.2%
Tony Suriani
2,702
12.7%
Bobbie Grace
2,506
11.7%
Vanesa Lougheed
0
0%
100% of vote
Davie: Referendum 1
Candidate
votes
Yes
38,264
83.1%
No
7,787
16.9%
100% of vote
Davie: Referendum 2
Candidate
votes
No
23,365
51.1%
Yes
22,367
48.9%
100% of vote
Davie: Referendum 3
Candidate
votes
Yes
32,306
71.4%
No
12,955
28.6%
100% of vote
Davie: Referendum 4
Candidate
votes
Yes
29,030
66.6%
No
14,589
33.4%
100% of vote
Davie: Referendum 5
Candidate
votes
No
19,645
50%
Yes
19,621
50%
100% of vote
Davie: Referendum 6
Candidate
votes
Yes
34,804
83.7%
No
6,800
16.3%
100% of vote
Davie: Referendum 7
Candidate
votes
Yes
33,209
79.5%
No
8,540
20.5%
100% of vote
Davie: Referendum 8
Candidate
votes
Yes
20,014
50.6%
No
19,517
49.4%
100% of vote
Davie: Referendum 9
Candidate
votes
Yes
28,126
66.2%
No
14,392
33.8%
100% of vote
Davie: Referendum 10
Candidate
votes
Yes
34,853
80.2%
No
8,582
19.8%
100% of vote
Davie: Referendum 11
Candidate
votes
No
23,185
53.5%
Yes
20,156
46.5%
100% of vote
Fort Lauderdale: Mayor
Candidate
votes
Dean Trantalis
49,301
57.5%
Kenneth Cooper
36,500
42.5%
100% of vote
Fort Lauderdale: City Commissioner District 2
Candidate
votes
Steven Glassman
15,928
73.1%
Kyle Gibson
5,862
26.9%
100% of vote
Hallandale Beach: Mayor
Candidate
votes
Joy Cooper
7,346
48.3%
Joy Adams
4,823
31.7%
Carmen Gimenez
3,038
20%
100% of vote
Hallandale Beach: Commission Seat 3
Candidate
votes
Anabelle Lima-Taub
4,515
31.3%
Cynthia Cabrera
4,505
31.2%
Matthew "Matt" Lorenzo
1,589
11%
Javonta McCoy
1,561
10.8%
Maggie Ivanovski
1,554
10.8%
Ann Shires-Henigson
714
4.9%
100% of vote
Hallandale Beach: Commission Seat 4
Candidate
votes
Michele Lazarow
5,504
37.7%
Dmitriy Yakubovich
4,028
27.6%
William "Bill" Julian
2,396
16.4%
Ruel Miles
2,150
14.7%
Rodger Skipper
536
3.7%
100% of vote
Hollywood: Commission District 2
Candidate
votes
Linda Anderson
3,086
35.7%
Peter Hernandez
2,734
31.6%
Mitch Anton
1,414
16.4%
Stephanie Anderson
1,406
16.3%
100% of vote
Hollywood: Commission District 4
Candidate
votes
Adam Gruber
5,310
49.8%
Richard Blattner
3,600
33.8%
Guy Silla
1,753
16.4%
100% of vote
Hollywood: Commission District 6
Candidate
votes
Linda Sherwood
6,433
67.4%
Jack Izzo
3,113
32.6%
100% of vote
Lauderdale Lakes: Commission Seat 4
Candidate
votes
Karlene Maxwell-Williams
5,191
40.7%
Mark Spence
4,388
34.4%
Sandra "Sandy" Davey
3,175
24.9%
100% of vote
Lauderhill: Seat 1
Candidate
votes
Lawrence "Jabbow" Martin
10,457
36.8%
Mae Smith
9,734
34.3%
Eric Reid
8,223
28.9%
100% of vote
Lauderhill: Seat 2
Candidate
votes
Melissa Dunn
13,301
47.2%
Richard Campbell
12,160
43.2%
Kelvin Haynes
2,695
9.6%
100% of vote
Lauderhill: Seat 3
Candidate
votes
Ray Martin
10,824
38.5%
Kelly "Big Man Kelly" Davis
9,534
33.9%
Nadia Assad
7,792
27.7%
100% of vote
Margate: Seat 1
Candidate
votes
Anthony Caggiano
12,660
49.6%
Lesa "Le" Peerman
7,160
28%
Charlie Artner
5,722
22.4%
100% of vote
Margate: Seat 2
Candidate
votes
Arlene Schwartz
15,328
62%
Dan Booker
9,375
38%
100% of vote
Margate: Seat 4
Candidate
votes
Tommy Ruzzano
16,796
66.3%
Bill Busch
8,552
33.7%
100% of vote
North Lauderdale: Commission District C
Candidate
votes
Regina Martin
3,513
84.2%
Antony Hunter
660
15.8%
100% of vote
Oakland Park: Commission
Candidate
votes
Aisha Gordon
6,335
19%
Mitch Rosenwald
5,917
17.7%
Matthew Sparks
5,883
17.6%
Grecia Rivas-Smith
4,928
14.8%
Steven Arnst
4,381
13.1%
Robert Thompson
3,383
10.1%
Scott Herman
2,576
7.7%
100% of vote
Parkland: Mayor
Candidate
votes
Richard Walker
9,976
53%
Stacy Kagan
8,853
47%
Rich Walker
0
0%
100% of vote
Parkland: Commission District 1
Candidate
votes
Simeon Brier
6,637
39.4%
Denise DellaPolla
5,016
29.7%
Alex Zand
3,274
19.4%
William Reicherter
1,937
11.5%
100% of vote
Parkland: Commission District 2
Candidate
votes
Jordan Isrow
9,230
55.8%
Derek Olivier
7,321
44.2%
100% of vote
Parkland: Commission District 4
Candidate
votes
Bob Mayersohn
10,036
60.5%
Robert Brannen
6,554
39.5%
100% of vote
Plantation: City Council Group 3
Candidate
votes
Jennifer Andreu
19,725
44.4%
Jennifer Izaguirre
12,371
27.9%
Ron Jacobs
12,320
27.7%
100% of vote
Plantation: City Council Group 4
Candidate
votes
Timothy Fadgen
16,304
37.9%
Keandra Fulton
13,209
30.7%
Siobhan Edwards
9,696
22.6%
Henry VanBaalen
3,785
8.8%
Marie Edwards
0
0%
100% of vote
Plantation: City Council Group 5
Candidate
votes
Nick Sortal
25,568
60.6%
Robert Koreman
16,622
39.4%
100% of vote
Pompano Beach: Mayor-At-Large
Candidate
votes
Rex Hardin
21,007
47.4%
Joseph Wells
11,720
26.4%
Todd "Bulldog" Hennen
11,627
26.2%
Todd Hennen
0
0%
100% of vote
Pompano Beach: Commission District 1
Candidate
votes
Andrea McGee
5,343
47.3%
Tom Drum
3,594
31.8%
John Cavanaugh
2,363
20.9%
Thomas Drum
0
0%
100% of vote
Pompano Beach: Commission District 2
Candidate
votes
Rhonda Eaton
4,309
58.6%
Thomas Terwilliger
3,039
41.4%
100% of vote
Pompano Beach: Commission District 3
Candidate
votes
Tom McMahon
5,340
66.2%
Dan Caradonna
2,728
33.8%
Thomas McMahon
0
0%
Daniel Caradonna
0
0%
100% of vote
Pompano Beach: Commission District 4
Candidate
votes
Beverly Perkins
2,975
45%
Carmen Jones
1,934
29.3%
Edward "Ed" Phillips
1,699
25.7%
Edward Phillips
0
0%
100% of vote
Pompano Beach: Commission District 5
Candidate
votes
Cyndy Floyd
4,977
50.7%
Barry Moss
4,846
49.3%
100% of vote
Southwest Ranches: Mayor
Candidate
votes
Steve Breitkreuz
2,639
56.6%
Doug McKay
2,027
43.4%
100% of vote
Southwest Ranches: Council District 3
Candidate
votes
James "Jim" Allbritton
2,499
58.1%
Delsa Amundson
1,376
32%
Barry Neunzig
429
10%
James "Jim" AllBritton
0
0%
George Morris
0
0%
100% of vote
Southwest Ranches: Council District 4
Candidate
votes
David Kuczenski
2,259
51.8%
Denise "Dee" Schroeder
2,104
48.2%
100% of vote
Sunrise: Commissioner Seat D
Candidate
votes
Jacqueline Guzman
19,025
47.5%
Erncy Dumornay
6,555
16.4%
Marco Bohorquez
6,148
15.3%
Jason Kruszka
4,328
10.8%
Patrick Jabouin Sr
4,011
10%
100% of vote
Sunrise: Ballot Question 1
Candidate
votes
Yes
33,736
80%
No
8,453
20%
100% of vote
Sunrise: Ballot Question 2
Candidate
votes
Yes
29,467
73.9%
No
10,434
26.1%
100% of vote
Sunrise: Ballot Question 3
Candidate
votes
Yes
30,552
71.6%
No
12,148
28.4%
100% of vote
Tamarac: Commission District 1
Candidate
votes
Marlon Bolton
6,500
74.5%
Michelle "Chef" Jones
2,226
25.5%
100% of vote
Tamarac: Commission District 3
Candidate
votes
Elvin Villalobos
4,436
44.9%
Julie Fishman
4,334
43.9%
Jodie-Ann Wright
1,105
11.2%
100% of vote
West Park: Mayor
Candidate
votes
Felicia Brunson
4,406
71%
Cristina Eveillard
1,800
29%
100% of vote
West Park: Commission Seat 3
Candidate
votes
Joy Smith
2,098
34.4%
Keith Abel
1,997
32.8%
Kristine Judeikis
1,996
32.8%
100% of vote
West Park: Commission Seat 4
Candidate
votes
Marvin Price
3,280
54.1%
Katrina Touchstone
2,788
45.9%
100% of vote
Weston: Mayor
Candidate
votes
Margaret "Peggy" Brown
13,548
41.9%
Richard "Rick" Stark
12,131
37.5%
James "Jim" Norton
6,653
20.6%
100% of vote
Weston: Commission Seat 1
Candidate
votes
Chris Eddy
14,038
46.2%
Jason Zauder
9,552
31.5%
Rafael "Papa" Pons
6,766
22.3%
100% of vote
Weston: Commission Seat 2
Candidate
votes
Henry Mead
11,115
36.8%
Dalia Quinones-Zayas
10,053
33.2%
Kim Schnitzius
9,073
30%
100% of vote
Wilton Manors: Mayor
Candidate
votes
Scott Newton
3,161
44.7%
Julie Carson
3,045
43%
Josie Malave
873
12.3%
100% of vote
Wilton Manors: Commissioner
Candidate
votes
Mike Bracchi
3,615
32.4%
Chris Caputo
3,071
27.5%
Doug Blevins
2,229
20%
Jason Basilico
1,174
10.5%
Juan Melecio
644
5.8%
Joe Sansone
423
3.8%
Joseph Sansone
0
0%
100% of vote

Palm Beach County

back to top

Clerk Of The Circuit Court And Comptroller
Candidate
votes
Joseph Abruzzo (DEM)
546,771
95.9%
WRITE-IN
23,395
4.1%
100% of vote
Palm Beach County Sheriff
Candidate
votes
Ric L. Bradshaw (DEM)
484,439
64.8%
Lauro Diaz (REP)
262,592
35.2%
100% of vote
Tax Collector
Candidate
votes
Anne Gannon (DEM)
558,204
79.1%
Frank Ciatto (NPA)
147,767
20.9%
100% of vote
Circuit Judge, Palm Beach County, Group 30
Candidate
votes
Jaimie Goodman
364,461
59.2%
Adam Myron
251,479
40.8%
100% of vote
Palm Beach Soil And Water Conservation District Group 2
Candidate
votes
Ann Sorrell
396,819
65.5%
Audrey Friedrich
208,605
34.5%
100% of vote
Palm Beach Soil And Water Conservation District Group 3
Candidate
votes
Jon Shaw
203,584
34.1%
Chad Alvarez
156,125
26.2%
Nicholas O'Neal
123,777
20.7%
Adam Baer
113,537
19%
100% of vote
Palm Beach Soil And Water Conservation District Group 4
Candidate
votes
Rob Long
324,841
53.9%
Candace Rojas
277,696
46.1%
100% of vote
County Commission District 1
Candidate
votes
Maria G. Marino (REP)
95,316
95.8%
WRITE-IN
4,171
4.2%
Rhonda Buice
0
0%
100% of vote
County Commission District 3
Candidate
votes
Dave Kerner (DEM)
56,493
60.2%
Jonathan Maples (REP)
37,171
39.6%
WRITE-IN
141
0.15%
Maria Garcia
0
0%
100% of vote
County Commission District 5
Candidate
votes
Maria Sachs (DEM)
74,643
58.8%
David Shiner (REP)
52,324
41.2%
100% of vote
County Commission District 7
Candidate
votes
Mack Bernard (DEM)
66,307
83.2%
Leonard Serratore (NPA)
10,147
12.7%
Caneste Succe (NPA)
2,940
3.7%
WRITE-IN
301
0.38%
100% of vote
Port Of Palm Beach Group 1
Candidate
votes
Wayne Richards (DEM)
168,516
96.4%
WRITE-IN
6,219
3.6%
Christopher McAfee
0
0%
100% of vote
Port Of Palm Beach Group 2
Candidate
votes
Katherine M. Waldron (DEM)
142,452
71.9%
Mike Whalen (NPA)
54,658
27.6%
WRITE-IN
1,113
0.56%
Robin Rance-Hoffman
0
0%
100% of vote
Port Of Palm Beach Group 3
Candidate
votes
Jean L. Enright (DEM)
125,462
58.1%
Roderick Clarke (REP)
90,612
41.9%
100% of vote

Miami-Dade County

back to top

Mayor, Miami-Dade County
Candidate
votes
Daniella Cava
576,647
54%
Esteban Bovo
491,838
46%
100% of vote
Clerk Of The Circuit Court
Candidate
votes
Harvey Ruvin (DEM)
758,560
73.2%
Rubin Young (NPA)
277,935
26.8%
100% of vote
Miami-Dade County Commissioner, District 3
Candidate
votes
Keon Hardemon
44,017
66.7%
Gepsie M. Metellus
21,952
33.3%
100% of vote
Miami-Dade County Commissioner, District 5
Candidate
votes
Eileen Higgins
37,947
52.5%
Renier Portilla
34,346
47.5%
Renier De La Portilla
0
0%
100% of vote
Miami-Dade County Commissioner, District 7
Candidate
votes
Raquel Regalado
52,819
50.6%
Cindy Lerner
51,524
49.4%
100% of vote
Miami-Dade County Commissioner, District 9
Candidate
votes
Kionne McGhee
42,524
53.7%
Elvis Maldonado
36,619
46.3%
100% of vote
Miami-Dade School Board Member, District 3
Candidate
votes
Lucia Baez-Geller
64,289
61%
Russ Rywell
41,102
39%
100% of vote
Miami-Dade School Board Member, District 5
Candidate
votes
Christi Fraga
51,880
55.7%
Mara Zapata
41,284
44.3%
100% of vote
Miami-Dade School Board Member, District 9
Candidate
votes
Luisa Santos
66,386
52%
Dennis C. Moss
61,399
48%
100% of vote
County Referendum 1
Candidate
votes
Yes
753,983
73.7%
No
268,878
26.3%
100% of vote
County Referendum 2
Candidate
votes
Yes
808,291
78.4%
No
222,693
21.6%
100% of vote
County Referendum 3
Candidate
votes
No
525,324
51.2%
Yes
501,204
48.8%
100% of vote
Advertisement